top of page

Fontos változás zártkerti ingatlanoknál – új lehetőség 2025. júniusától

  • Writer: Balazs Homoki
    Balazs Homoki
  • Jul 7
  • 3 min read
Fontos változás zártkerti ingatlanoknál | Dr. Homoki Balázs ügyvéd - Kecskemét
Fontos változás zártkerti ingatlanoknál | Dr. Homoki Balázs ügyvéd - Kecskemét

2025. június 28-tól új szabályozás lépett hatályba, amely jelentősen megkönnyíti a zártkerti ingatlanok művelésből történő kivonását.

 

Az új törvényi szabályozás szerint a tulajdonos – ha azt az önkormányzat rendeletben lehetővé teszi – kérelmezheti, hogy ingatlanát „művelés alól kivett” jogi státuszban jegyezzék be az ingatlan-nyilvántartásba. Ez már nem minősül más célú hasznosításnak, így például földvédelmi járulék sem fizetendő.

 

Miért fontos ez Önnek?

  • A művelés alól kivett zártkertek értéke jellemzően magasabb.

  • Megnyílik az út a rugalmasabb hasznosítás, esetleges beépítés előtt.

  • Nem terheli elővásárlási jog, mert a kivett zártkert már nem számít termőföldnek.


 

Lássuk azonban részletesebben:

 

2025. június 17-én az Országgyűlés által elfogadott Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény új fejezetet nyit a zártkerti ingatlanok szabályozásában. A jogszabály lényegi pontja, hogy 2025. június 28-át követően a helyi önkormányzatok rendeletben dönthetnek arról, hogy a zártkerti ingatlan tulajdonosa kérheti az ingatlan művelésből való kivonását – azaz az ingatlan-nyilvántartásba „művelés alól kivett” jogi jellel való bejegyzését.

 

Ez a változás régóta fennálló problémára reagál: a zártkerti ingatlanok jelentős része már nem lát el mezőgazdasági funkciót, ám a jelenlegi szabályozás a használatukat és a forgalmukat erősen korlátozta.

 

Mi változik pontosan?

 

1. Nem minősül más célú hasznosításnak

 

A 2007. évi CXXIX. törvény (a termőföld védelméről) új rendelkezése szerint: „Nem minősül más célú hasznosításnak a zártkerti ingatlannak az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény szerinti eljárásban történő művelésből való kivonása.” (9. § (1a) bekezdés)

 

Ez azt jelenti, hogy nem kell földvédelmi járulékot fizetni és az eljárás egyszerűbbé válik, mivel nem von maga után automatikusan engedélyezési kötelezettséget.

 

2. Új szabályok az ingatlan-nyilvántartásban

 

A 2021. évi C. törvény (Inytv.) új fejezettel egészül ki 40/E. cím alatt a Zártkerti ingatlan művelés alóli kivonása kapcsán:

 

A 72/E. § értelmében a tulajdonos kérelmezheti a művelési ág kivonását, ha az adott település önkormányzati rendeletben lehetővé teszi azt. Fontos kitétel, hogy a kivonás akár a telek egy részére is kérhető, de ebben az esetben a telek megosztása kötelező a nyilvántartási pontosság érdekében.

 

Milyen rendelet szükséges az eljáráshoz?

 

A törvény felhatalmazást ad az önkormányzatoknak, hogy rendeletben határozzák meg, hol és milyen feltételekkel engedélyezik a kivonást. A pontos szabályozást a Kormány később rendeletben határozza meg, de várhatóan az alábbi elemek megjelennek az önkormányzati rendeletben:

  • A művelés alóli kivonás lehetőségének rögzítése

  • Területi korlátozások (pl. csak belterület közeli övezetekre vonatkozóan)

  • Településszerkezeti tervhez, HÉSZ-hez vagy fejlesztési koncepcióhoz való igazodás

 

Gyakorlati tanács tulajdonosoknak

 

Ha Ön zártkerti ingatlan tulajdonosa és érinti ez a fontos változás zártkerti ingatlanoknál, érdemes felvennie a kapcsolatot a helyi önkormányzattal és érdeklődnie, tervezik-e rendeletben lehetővé tenni a művelésből való kivonást.

 

Fontos kérdések és válaszok

 

Elővásárlási jog vonatkozik a kivett zártkertekre?

Nem. A 2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi tv.) alapján az elővásárlási jog csak a termőföldnek minősülőingatlanokra vonatkozik. A „művelés alól kivett” minősítésű ingatlan kikerül a törvény hatálya alól, így nem terheli elővásárlási jog.

 

Beépíthető lesz a kivett zártkert?

Nem automatikusan. A „művelés alól kivett” státusz önmagában még nem jogosít beépítésre. További feltételek:

  • Helyi építési szabályzat szerinti beépíthető övezet (pl. üdülőövezet, lakóövezet)

  • Megfelelő közműellátottság (víz, villany, szennyvíz)

  • Telekméret megfelelése (helyi HÉSZ-ben rögzített)

  • Kizáró tényezők hiánya (védettség, útterv, kisajátítási terv)

 

Összegzés: mit nyerünk az új szabályozással?

 

Egyszerűbb, gyorsabb és átláthatóbb eljárás – megszűnnek a régi rendszer buktatói

Önkormányzati szabályozás – a helyi viszonyoknak megfelelő szabályozás

Rugalmasság a tulajdonosoknak

Jelentős értéknövekedés – különösen nyaralóövezetben fekvő zártkertek esetén

 

Amennyiben ingatlannal kapcsolatos ügyben van szüksége ügyvédi segítségre, ingatlan adásvétel előtt áll, netán kérdése merült fel, vegye fel velem a kapcsolatot akár telefonon vagy email-en keresztül és megkönnyítem ügyintézését Kecskeméten és Budapesten egyaránt.

bottom of page