top of page

Hogyan spóroljunk az illetéken?

  • Writer: Balazs Homoki
    Balazs Homoki
  • Jan 21, 2024
  • 2 min read

Updated: Dec 14, 2024

Lakásvásárlás esetén nem elég csupán az ingatlan vételárával kalkulálni, számításba kell venni az ezzel járó vagyonszerzési illetéket is. Nem csak a fizetendő illeték mértékével érdemes tisztában lenni, hanem azon esetekkel is, mikor a jogszabály kedvezményeket vagy akár mentességet biztosít a vevő részére.


A vagyonszerzési illeték nem más, mint az adásvételi szerződés megkötésével keletkező illeték fizetési kötelezettség a vagyon szerzője, vagyis a vevő oldalán. Az ehhez szükséges ú.n. B400 jelű adatlap az adásvételi szerződéssel együtt kerül benyújtásra a földhivatalhoz, mely alapján az adóhatóság az ingatlan forgalmi értéke alapján kiszabja az illetéket.

Főszabály szerint a vagyonszerzés illeték ingatlan vásárlása esetén az ingatlan forgalmi értékének 4%-a.


A forgalmi értéket az adóhatóság állapítja meg, melynek érdekében akár helyszíni szemlét is tarthat vagy szakértőt vonhat be, hogy az ingatlan valós értékét megállapítsa.


Illetékkedvezmény cserepótló vétel esetén

Amennyiben a lakásvásárlást megelőző 3 éven belül ingatlant adott el és a vásárolni kívánt lakás ingatlan vételára drágább, mint az eladott ingatlané, akkor mindössze az értékkülönbözet után kell illetéket fizetni.

A kedvezményt akkor is igénybe vehető, ha az eladni kívánt ingatlan a vásárlást követő 1 éven belül kerül eladásra. Ilyen esetben kérni kell az illeték kiszabásának felfüggesztését lehet kérni a NAV-tól.


CSOK

2021. január 1-jétől illetékmentes a családi otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK) vásárolt lakás tulajdonjogának, tulajdoni hányadának megszerzése. Ráadásul a mentesség nem csak új ingatlanokra vonatkozik, hanem bármely használt ingatlan megvétele illetékmentes a CSOK-ot igénybe vevők számára.


Fiatal első lakásszerző illetékkedvezménye

A 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának megszerzése esetén az vétel után fizetendő illeték csupán felét, vagyis mindössze 2%-ot kell megfizetni. Ez a kedvezmény azonban csak akkor jár, ha az ingatlan értéke a 15 millió forintot nem haladja meg.

Fontos, hogy a kedvezmény igénybevétele szempontjából a megvásárolt lakás teljes vételára számít, így nem számít, ha valaki csak tulajdonrészt vásárol, melynek értéke a 15 millió forintot nem haladja meg.


Sajnos a jogalkotók nem követték le az ingatlanpiaci árak ugrásszerű növekedését, így ez a kedvezmény manapság nem sok esetben alkalmazható.


Illetékmentesség építési telek vagy új építésű lakás vásárlása esetén

Nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége annak a vevőnek, aki lakóház építésére alkalmas telket vásárol és vállalja, hogy a 4 éven belül lakóházat épít fel rá.


Nem keletkezik illetékfizetési kötelezettség akkor sem, ha az újonnan épített és 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű lakást a beruházótól vásárolja meg a vevő.


Ha az ingatlan értéke mégis meghaladja a 15 millió forintot, de a 30 milliót nem, akkor a lakásszerzés 15 millió forintig illetékmentes, a 4% mértékű illetéket pedig a 15 és 30 millió forint közötti értékre kell fizetni. 30 millió forintot meghaladó forgalmi értékű ingatlan esetén nem jár illetékkedvezményt a teljes összegre 4%-os illetéket kell megfizetni.


Illetékmentesség családon belüli ingatlan adásvétel esetén

Illetékmentes az egyenes ági rokonok, valamint házastársak közötti ingatlan adásvétel. Az adásvétel ilyen esetekben ellenérték nélkül, azaz ajándékozás útján kerül egyik családtagtól a másik tulajdonába.


Egyéb lehetőségek

Igaz, az illeték összegét nem csökkenti, de könnyebbséget jelenthet annak kifizetését illetően az, hogy magánszemély első lakásvásárlása esetén, kérelemre a NAV 12 havi részletfizetési lehetőséget biztosít az illeték megfizetésére.

Amennyiben ingatlan eladást vagy vásárlást tervez, esetleg kérdése merül fel, keressen bizalommal elérhetőségeimen.



bottom of page